Budapesten rengeteg ház esett áldozatául a II. világháborúnak, és sajnos nagyon sokat bontottak el a megmenthetők közül is a háború utáni években. A 102 napig tartó ostromban a város közel 40 000 épületének negyede sérült vagy semmisült meg.
Ezeken túl számos olyan ház van amely ugyan megmenekült a pusztulástól, de díszeit elvesztette, homlokzatát leegyszerűsítve építették vissza, és korábbi méltóságteljes megjelentése helyett jellegtelenül magasodik a főváros útjain.
Ilyen épület például a Múzeum krt 37., amely Spett Vince bérházaként épült 1891-ben.
Spett Vince (1842-1906) a kor neves magánjogásza, jómódú budapesti ügyvéd, többek között a dúsgazdag Wenckheim család ügyvédje, nagybirtokos (Felsőpetényben 1549 holdas birtok), Nógrád megye törvényhatóságának tagja. Spett Vince lánya, Spett Mária Aranka Gizella (1884-1910) Fellner Frigyes (1871-1945) közgazdász, statisztikus későbbi felesége.
Spett rangjához illően kiemelt helyen, a Nemzeti Múzeummal szemben, az akkori Képviselőház közelében a Múzeum körúton kezdett el építkezni és építette meg saját bérházát.
Az "Építő Ipar" 1891. február 25. sz. közli a hírt, miszerint:
" A középítési hetes albizottmány 11. évi február 23-án Hofhauser Lajos főv. biz. tag elnöklete alatt tartott ülésében a következő magánépítési engedélyügyeket tárgyalta, melyek közül a tanács az építési engedély kiadása előtt a főv. Közmunkák Tanácsához átteszi: 5,767. Spett Vince, a IV. k. Múzeum-körút 37. sz. telken építendő háromemeletes bérházának terveit."
Ezek a tervek bukkantak fel most a Darabanth Aukciósház árverésén:
Az ezeken látható ház és a mai homlokzat össze sem hasonlítható. A mostani jellegtelen, dísztelen, és rossz állapotú, de még ha fel is lenne újítva, dísztelensége nem méltó a Múzeum körúthoz, a Nemzeti Múzeum közelségéhez.
A homlokzat úgy néz ki, mint amire ráfér egy felújítás a közeljövőben és csak bízni tudunk abban, hogy a felújításnál szempont lesz az, hogy a régi méltóságát vissza adják az épületnek.
Nyilván ez nagyobb költséggel jár mint az egyszerű homlokzatot visszaépíteni, de itt merülhet fel az önkormányzat felelőssége és lehetősége is, amely akár célzott, akár normatív támogatással motiválhatja az ilyen társasházakat arra, hogy korábbi értékeiket újra megteremtve újuljanak meg.