A belvárosi képviselő testület az ünnepek előtti utolsó ülésén több mint 1 milliárd forintért adott el ingatlanokat. A listán szereplő 16 helyiség közül számos olyan van, amelyet éppen csak annyi ideje bérelnek a bérlők (1 év), hogy megkaphassák a bérlőknek járó 30%-os kedvezményt. Néhány másikat pedig egy-két éve bérelnek, de a bérlő eddig nem csinált semmit az ingatlannal, nem újította fel, nem használta, esetenként még bérleti díj csökkentést is kért. Most mégis lehetőséget kapnak mindannyian a bérlemények megvásárlásra.
Az eladások indoka Szentgyörgyvölgyi polgármester részéről az, hogy a kerület komoly fejlesztések mellett kötelezte el magát és ehhez kell a pénz.
Félretéve azt, hogy a kerület 6 milliárdos! tartalékkal kezdte az évet, és hogy a kormánytól rendszeresen kap plusz pénzeket az önkormányzat (legutóbb például az uszodára 3 milliárdot, [érdekes mód pont ennyivel drágult eddig az első tervekhez képes a beruházás]), vajon felelős vagyongazdálkodás eladni ezt a 16 ingatlant, amelyekből éves szinten közel 100 millió forint bérleti díj folyik be, ahelyett, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő 800 db üres ingatlanból adna el a kerület, nyilvánosan, versenyben, a mostani magas piaci árak mellett? Én azt hiszem, hogy nem, ez nem nevezhető felelős gazdálkodásnak.
És a már eleve sok problémát felvető bevezető után álljon itt egy konkrét eset a legutóbbi testületi ülésről.
Világörökségi helyszínen, a Belgrád rakpart 27-ben van egy 1410 nm nagyságú helyiségcsoport. A Március 15. tér felé eső épület komplett bal alsó traktusa. Központi elhelyezkedése miatt korábban Centrum áruház, Díjbeszedő és egyéb közületek székhelye volt. Az épület másik oldalán a néhány éve átadott kerületi idősek klubja. Óriási utcai üvegportálok, parádés kilátás a Gellért hegyre, kiváló elhelyezkedés.
Az ingatlan vitathatatlanul kiemelt jelentőségű és méreténél, értékénél fogva fontos kerületi vagyonelem.
Korábban ezt a kerületi vezetés is így gondolta, hiszen a 2015-2019-es gazdasági programban még többször szerepel kiemelten nevesítve. Akkor még turisztikai központot, idegenforgalmi célú hasznosítást szánt ide a kerület.
2014-ben ki is írtak egy pályázatot az ingatlan turisztikai célú hasznosítására, bérbevételére.
Majd a pályázat lezárulta után az önkormányzat saját költségén kicseréltette az épület összes homlokzati nyílászáróját, hatalmas üveg portálokat kiképezve.
Plusz a belső részeken is megcsinálta a leendő bérlőnek a felújítást, szerkezetkész állapotba hozva a teljes belső részt. Az belvárosnak sok tízmillió forintjába kerülő beruházás után a bérlőnek lett volna feladata befejezni a kialakítást (burkolatok) és üzemeltetni a helyet.
Ehhez képest egy kapavágás nem történt az ingatlanban az elmúlt években.
A fideszes vezetés először a 2018 szeptemberi testületi ülésre akarta behozni az ingatlan eladását, de akkor heves tiltakozásunk hatására végül levették a napirendről.
De decemberben ismét felkerült, és minden tiltakozás és az észérvek ellenére a fideszes képviselők eladták. Mi történt a három hónap alatt, hogy az akkor még a kerületi vezetés számára is megalapozottnak tűnő aggályok elcsitultak? Semmi, hacsak nem annyi, hogy a helyiségeket gyorsan kimeszelték és megcsinálnak egy kamu kiállítást, (ami sokszor a meghirdetett időpontban sincs nyitva), hogy úgy tűnjön, itt tényleg történt valami.
Az 1410 négyzetméteres helyiségcsoportot az önkormányzat 349 millió forintért adja el a vevőnek. A kerület 2014-es ingatlanbotrányokban már exponált értékbecslője a Sátori és tsa. iroda a 450 000 forintra becsülte a legfrekventáltabb területeket. (A pince esetében pedig az a kérdés, hogy azok a ház eredeti pincéi-e, mert ha igen, akkor azok most földszintiek a régi Erzsébet híd töltésének 1960-as években történt elhordása miatt). Ebből jön le ugye a 30% kedvezmény, tehát így kevesebb mint 315 ezer forintos négyzetméter áron juthat a szerencsés vevő egy Dunaparti, panorámás, óriás üvegportálos, részben felújított, szerkezetkész üzlethelyiséghez.
Azzal, hogy ezt azt egy ingatlant ilyen módon adta el a kerület, nagyságrendileg annyit vesztettek a belvárosiak, mint amennyi a társasházi-felújításokra van előirányozva a helyi költségvetésben!
A vevő a Belgrád 27 kft nevű projektcég, akikkel Szentgyörgyvölgyi Polgármester Úr hosszú huzavona után, melynek részleteiről nem árult el semmit, 2016 nyarán írta alá a bérleti szerződést. És két év múlva, már meg is vásárolhatják kedvezményesen az ingatlant, anélkül, hogy ott bármit csináltak volna.
A projektcég mögött a Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozó V-Stúdió Kft áll, akik néhány éve 8 millióért vehették meg a kerület Kossuth téri reprezentatív házasságkötő termét, mely akkor szintén nagy botrány volt.
Az elmúlt néhány hónapban felpörögtek a kerületben a gyanús ingatlanügyek. Pályázatok évek óta nincsenek. A bérbeadások, eladások pályázaton kívül, polgármesteri javaslatra történnek. A Rogán korszak botrányait idéző kiárusítási hullámmal ismét csak a kerületiek veszítenek. A fideszes vezetés sorra adja el a kiemelt adottságokkal rendelkező ingatlanokat a kiválasztottaknak, minimális látszat-bérlet után, a piaci ár töredékéért, miközben több száz üresen álló helyisége van a kerületnek.
A jelen ügyben a kormányhivatalhoz fordultunk, a testületi ülés törvénytelenségének megállapítása miatt.
Ha meg akarjuk állítani a nemzeti vagyon további elherdálását, a belváros kiárusítását, októberben le kell őket váltanunk!